V poslední době se začal v souvislosti s tématem proměňování pracovního trhu objevovat termín „šediví nomádi“ (v angličtině „grey nomads“). Tento termín odkazuje na pracovníky na volné noze, kteří zároveň již dosáhli důchodového věku. Jedná se skutečně o trend, který bude brzy hrát významnou roli v pracovním trhu?
Kde se „šediví nomádi“ vzali?
Podle Customer Think je trend šedivých nomádů logickým pokračováním trendu „nomádské“ práce jako takové. Jako „digitální nomádi“ se nazývají lidé, kteří pracují převážně na dálku a kteří u práce mohou cestovat a pracovat odkudkoliv. Tito pracovníci tak často spolu s prací cestují nebo pracují ze vzdálených destinací a nejsou ukotveni na jednom místě.
„Šediví nomádi“ jsou pak lidé, kteří dosáhli důchodového věku a pracují primárně na dálku. Jsou to často bývalí zaměstnanci firem na hlavní pracovní úvazek, kteří po odchodu do důchodu přešli na částečný úvazek, dohodu nebo živnostenský list a působí dál jako konzultanti. Za nárůstem jejich počtů tak stojí stárnutí populace, technologický pokrok umožňující práci na dálku i narůstající flexibilita pracovních úvazků.
Proč bude počet důchodců pracujících na volné noze přibývat
Tím, jak se posunuje věk odchodu do důchodu, bude na trhu práce i více lidí ve věku, který bychom dnes nazvali důchodovým. Technologický pokrok, díky kterému se z práce na dálku stala mnohem běžnější záležitost než dříve, pak umožňuje i starším pracovníkům skloubit práci s jejich specifickými potřebami, preferencemi nebo zdravotními omezeními.
A právě z těchto důvodů bude počet „šedivých nomádů“ v budoucnu jenom narůstat.
Důvody, proč by o šedivé nomády měly firmy usilovat
A proč je třeba se o tomto tématu bavit a proč by měli „šedí nomádi“ zaměstnavatele zajímat? Protože firmy by se měly začít snažit o tyto pracovníky usilovat, a to z těchto dobrých důvodů:
- Zkušenosti a know-how. Starší pracovníci mívají mnoho zkušeností, vidí věci v širším kontextu než jejich mladší kolegové a mají také specifické know-how.
- Flexibilita. Pracovníci na volné noze obecně bývají flexibilnější a mohou dle potřeby a dohody v určitých obdobích například pracovat méně nebo více hodin.
- Loajalita a spolehlivost. Pracovníci důchodového věku nemívají tak často ambice hledat nového zaměstnavatele a nové příležitosti jako jejich mladší kolegové. Jsou to také velmi spolehliví pracovníci.
- Důvěryhodnost. V očích klientů i obchodních partnerů může být zkušený pracovník často důvěryhodnější než kupříkladu mladí absolventi.
-mm-
"Grey nomads": why freelance retirees are the future of the labour market
Recently, the term "grey nomads" has begun to appear in discussions about the changing labour market. It refers to freelance workers who have already reached retirement age. Is this really a trend that will soon play a significant role in the job market?
Where did "grey nomads" come from?
According to Customer Think, the trend of grey nomads is a logical continuation of the broader movement toward nomadic work. So-called "digital nomads" are individuals who work primarily remotely and are able to travel while working, often from distant locations, without being tied to a specific place.
Grey nomads are individuals of retirement age who primarily work remotely. They are often former full-time employees who, after retiring, have transitioned to part-time work, freelance contracts, or self-employment, and continue to operate as consultants. The growth of this group is driven by an ageing population, technological advancements that enable remote work, and increasing flexibility in employment structures.
Why the number of retired freelancers will continue to grow
As the retirement age rises, more people traditionally regarded as retirees will remain active in the labour market. Technological progress has made remote work far more accessible, enabling older professionals to align their work with their personal preferences, health needs or lifestyle requirements.
For these reasons, the number of grey nomads will continue to increase in the coming years.
Reasons why companies should actively seek grey nomads
Why should this topic concern employers? Because organisations would benefit from actively attracting and engaging these workers, and here are some compelling reasons why:
- Experience and know-how. Older workers typically bring a wealth of experience, a broader perspective than their younger peers, and often possess specialised knowledge.
- Flexibility. Freelancers tend to be more adaptable and can adjust their workload based on the company's needs, working more or fewer hours as agreed.
- Loyalty and reliability. Retired professionals are generally less inclined to seek new job opportunities on a regular basis. They also tend to be highly dependable and consistent in performance.
- Credibility. In the eyes of clients and business partners, an experienced worker may inspire more trust than, for example, a graduate fresh out of college.
-mm-