Pět projevů toxického pracovního prostředí, které postupně rozloží morálku vašeho týmu

Five signs of a toxic work environment that will slowly destroy team morale

Nezdravá soutěživost, šikana, workoholismus nebo třeba pomlouvání. To jsou jenom některé z mnoha možných projevů toxického pracovního prostředí. Pokud jsou tyto problémy dlouhodobě neřešeny, mohou vést k vyhoření pracovníků, k jejich vyšší fluktuaci a ve výsledku k celkové paralýze vašeho týmu. Zde je pět projevů toxického pracovního prostředí, které není radno podceňovat.

Tento text vychází z článku na LinkedIn Pulse.

Oslavování nezdravých pracovních návyků

Nedzravé pracovní návyky, jako je workoholismus, nedodržování domluvených postupů nebo obcházení oficiálních pravidel – to všechno jsou věci, které občas mohou krátkodobě přinést určitý zdánlivý úspěch. Ani v takovém případě by však management týmu neměl takové chování tolerovat a ani jej oslavovat.

Neudržitelnost práce

Práce, její organizace i její tempo by měly být udržitelné. Je jasné, že čas od času může dojít k výkyvu a potřebě krátkodobě pracovat o něco více nebo usilovněji. Nemělo by to však být standardem.

Pomlouvání a nepřátelská atmosféra v kolektivu

To, že v týmu vládne „blbá nálada“, je většinou patrné na první pohled. Je to něco, co není exaktně měřitelné, ale všichni to vědí. Pokud i ve vašem týmu vládne nepřátelská atmosféra nebo běžně dochází k pomluvám, neměli byste to z pozice manažera ignorovat.

Kolektivní nezájem o výsledky týmu nebo o budoucnost

Apatie, nezájem o výsledky a nulové vyhlídky na zlepšení. Tak vypadá přístup rezignovaných pracovníků, které již semlelo toxické pracovní prostředí. Pokud je váš tým již v této fázi, je nutné se problémem začít ihned do hloubky zabývat.

Tolerování šikanózního chování

Pokud ve vašem týmu bují nějaké nadržování, nátlak nebo dokonce šikana, je výslovnou povinností manažera zasáhnout a věc neprodleně řešit. Pamatujte, že šikanózní chování se může jevit na povrchu i jako neškodné pošťuchování nebo jako humor.

 

-mm-

Five signs of a toxic work environment that will slowly destroy team morale

Unhealthy competition, bullying, workaholism or gossip: these are just a few of the many possible symptoms of a toxic workplace. When such issues are left unresolved for an extended period, they can lead to employee burnout, increased turnover and, ultimately, overall paralysis of your team. Here are five warning signs of a toxic work environment that should never be underestimated.

This text is based on an article published on LinkedIn Pulse.

Celebrating unhealthy work habits

Unhealthy work behaviours, such as workaholism, disregard for agreed-upon procedures, or bypassing official rules, may, in some cases, lead to short-term gains. However, even in these cases, management should neither tolerate nor celebrate such conduct.

Unsustainable workload

Work, including its organisation and pace, should be sustainable. While occasional fluctuations requiring increased effort are to be expected, they should never become the standard. A chronic lack of balance is detrimental to long-term productivity and well-being.

Gossip and hostility within the team

A negative team atmosphere is usually visible at first glance. Although it may not be measurable in objective terms, it is something everyone can sense. If your team is affected by gossip or an atmosphere of hostility, as a manager you should not ignore the problem.

Collective disinterest in team results or the future

Apathy, lack of concern for outcomes and an absence of hope for improvement are typical signs of disengaged employees worn down by toxic conditions. If your team has reached this stage, it is imperative to address the issue thoroughly and without delay.

Tolerating bullying

If favouritism, coercion, or even outright bullying are present in your team, it is your explicit responsibility as a manager to intervene and address the issue immediately. Remember that bullying behaviour may appear harmless on the surface, disguised as teasing or humour.

 

-mm-

Article source LinkedIn Pulse - LinkedIn blogging platform
Read more articles from LinkedIn Pulse